EÚ nám vraj dáva viac než prispievame
Pridané: 18.7.2025 23:11:12 Počet zobrazení: 15
18 Júl 2025
hádajú sa o tom politici aj bežní ľudia na sociálnych sieťach... aký je tvoj názor ? ...
keby sme dostali aj 2-násobne viac financií než vložíme - problém je ten, že nám nariadenia EK určujú, na čo ich môžeme, či nemôžeme použiť ! napr. povinné úhory (neobrobené polia) ?! Obdivovaný "Západ" (zväčša "bývalí" kolonozátori) nikdy nedovolí, aby ich krajiny tzv. východného bloku životnou úrovňou dobehli (alebo usilujú o to, aby sme sa mali lepšie ako oni?).
A tak, ako človek s vyššími príjmami nemusí byť bohatší od človeka s nižšími príjmami, tak to platí aj pri štátoch - dôležité je, kam prúdia peniaze - či na "konzum", alebo na investície - a či sú tie investície správne umiestnené, aby priniesli čo najvyšší výnos a prosperitu občanov. O tom by si mal každý štát rozhodovať samostatne.
Všimli ste si, aké množstvo cyklotrás sa zrodilo po Európe a aké množstvo z nich je realizovaných úplne bezhlavo? Patria však u politikov medzi najobľúbenejšie investície. Čo myslíte, prečo?
Pozn.:
informácia, že za Márie Terézie boli „úhory" zakázané, má historický základ – hoci nejde o absolútny zákaz, ale skôr o reformy zamerané na zvýšenie poľnohospodárskej produktivity.
Úhor (neobrobené pole, ponechané ladom) bol v tradičnom trojpoľnom systéme prirodzenou súčasťou poľnohospodárskeho hospodárenia. Slúžil na regeneráciu pôdy.
V 18. storočí sa však v Habsburskej monarchii, vrátane územia dnešného Slovenska, rozvíjali osvietenské reformy, ktoré sa snažili o zvýšenie výnosov z pôdy – najmä kvôli vyššiemu výberu daní a zásobovaniu vojska a miest.
Mária Terézia a úhory:
V rámci urbárskych reforiem (najmä Urbársky patent z roku 1767) a hospodárskych reforiem bola podpora intenzívnejšieho obrábania pôdy jednou z priorít.
Poddaní boli motivovaní (a miestami aj priamo administratívne tlačení) k tomu, aby pôdu nenechávali ladom (úhorom), ak bola obrábateľná.
Niektoré urbárske inštrukcie alebo lokálne nariadenia dokonca obmedzovali alebo zakazovali neobrábanie pôdy, ak to nebolo nevyhnutné (napr. pre pasenie alebo hnojenie).
Žiaľ, v malých a/aj chudobných štátoch politici svoj národ spravidla predajú za osobný prospech... a nastavia výhodné podmienky pre niekoho zo zahraničia. Voliť politikov by sme teda mali nielen podľa odbornosti, ale primárne podľa morálky kandidátov. Štát nie je ideálne spoločenské zriadenie.
pushcatch
tvoj názor ?